cheesier بازار یونجه بوقلمون نبض بازار

cheesier: بازار یونجه بوقلمون نبض بازار اخبار اقتصادی قیمت قرار داده های دامی قیمت جوجه یک روزه

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی سوراخ لایه ازون در حال بسته‌شدن است / ناسا

ناسا اعلام کرده طبق آخرین تحقیقات، لایه ازون در حال ترمیم است و تا سال 2060 به طور کامل بسته خواهد شد.

سوراخ لایه ازون در حال بسته‌شدن است / ناسا

ناسا: سوراخ لایه ازون در حال بسته شدن است

عبارات مهم : استفاده

ناسا اعلام کرده طبق آخرین تحقیقات، لایه ازون در حال ترمیم است و تا سال 2060 به طور کامل بسته خواهد شد.

به گزارش ایسنا ، به گفته ناسا، سوراخ لایه ازون به لطف ممنوعیت جهانی استفاده از گاز کلروفلوئوروکربن (CFC) در حال ترمیم است.

کلروفلوئوروکربن موادی شیمیایی هستند که در تهویه و در تناوب های انتقال حرارت به عنوان ماده واسط کاربرد وسیعی دارند. از کلروفلوئوروکربن ها به عنوان گاز یخچال نیز استفاده می شد.

این گاز باعث نابودی بخشی از لایه ازون و سوراخ شدن آن شده است بود. مشهورترین کلروفلوئورکربن ها CFC 11 وCFC 12 هستند.

ناسا بعد از دریافتن این که سطح کلرین در استراتوسفر زمین به سرعت در حال کم کردن هست، تایید کرد که سوراخ لایه ازون به علت ممنوعیت CFCها کم کردن یافته است.

تصاویر ماهواره ای سال گذشته نشان داد که حفره لایه ازون شروع به ترمیم کرده است و تا سال 2060 می تواند به طور کامل اصلاح یابد.

اما مشخص نیست که بسته شدن سوراخ لایه ازون نتیجه مستقیم پروتکل مونترال بوده است که در سال 1985 به وسیله همه کشورهای دنیا امضا شد و کلروفلوئوروکربن ها را به طور کامل ممنوع و از بین بردن کردند.

در حال حاضر مشاهدات ماهواره ای بلندمدت به وسیله ناسا نشان می دهد که از سال 2005 میزان کلرین موجود در جو زمین به میزان 20 درصد کم کردن یافته است و جهت نخستین بار اثبات شده است است که اقدام جهانی در سراسر دنیا تاثیر قابل توجهی روی سیاره ما دارد.

“سوزان استراهان”، دانشمند جوشناس از مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا در گرین بلت مریلند گفت: ما به طور واضح می بینیم که کلرین حاصل از CFC در سوراخ لایه ازون در حال کم کردن است و از این جهت، لایه ازون در حال ترمیم است.

CFCها که در اسپری ها، یخچال ها، سیستم های تهویه مطبوع و مواد بسته بندی استفاده می شدند، بسیار مضر هستند؛د، لیکن به استراتوسفر می روند و در اثر تشعشع اشعه ماوراء بنفش خورشید شکسته می شوند و کلرین آزاد می شود که موجب نابودی مولکول های ازون می شود.

ازون با جذب اشعه ماوراء بنفش که به طور بالقوه مضر است و می تواند باعث سرطان پوست، آب مروارید، تحت فشار قرار دادن سیستم های ایمنی بدن و آسیب رساندن به زندگی گیاه های شود، از حیات روی زمین محافظت می کند.

ناسا از سال 2005 به طور دائم سوراخ لایه ازون را با ماهواره “اورا” (Aura) نظارت کرده است.

مطالعات گذشته از تحلیل آماری تغییرات در اندازه سوراخ ازون استفاده کرده اند تا استدلال کنند که تخریب ازون در حال کم کردن است.

اما تحقیق تازه نخستین استفاده از اندازه گیری ترکیب شیمیایی درون سوراخ ازون است تا تایید کند که نه تنها تخریب ازون در حال کم کردن هست، بلکه کم کردن آن به علت کم کردن CFCها است.

پیش بینی می شود که لایه ازون به تدریج اصلاح یابد، لیکن CFCها جو را ترک می کنند، ولی ده ها سال طول خواهد کشید تا این که سوراخ به طور کامل بسته شود.

“آنه داگلاس”، دانشمند جوشناس دیگری در ناسا و همکار نویسنده این مطالعه، گفت: CFCها عمر 50 تا 100 ساله دارند، بنابراین آنها جهت مدت وقت بسیار طولانی در جو زمین قرار دارند.

وی افزود: امیدواریم تا سال 2060 یا 2080 لایه ازون ترمیم شود. البته ممکن است آن وقت هنوز یک سوراخ کوچک وجود داشته باشد.

این تحقیق در مجله Geophysical Research Letters انتشار یافته است.

سوراخ لایه ازون در حال بسته‌شدن است / ناسا

واژه های کلیدی: استفاده | ماهواره | اخبار علمی و آموزشی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog