cheesier بازار یونجه بوقلمون نبض بازار

cheesier: بازار یونجه بوقلمون نبض بازار اخبار اقتصادی قیمت قرار داده های دامی قیمت جوجه یک روزه

گت بلاگز اخبار اجتماعی سلامت مردم حق‌الناس است / آذري‌جهرمي

شفاف سازي هيچ گونه چالشي براي نظام و دولت ندارد. اين چالش براي انحرافاتي است كه وجود دارد. نظام و دولت براي اصلاح اين انحرافات از هيچ تلاشي فرو گذاري نمي كند. ب

سلامت مردم حق‌الناس است / آذري‌جهرمي

آذري جهرمي:سلامت مردم حق الناس است

عبارات مهم : سلامت

شفاف سازي هيچ گونه چالشي براي نظام و دولت ندارد. اين چالش براي انحرافاتي است كه وجود دارد. نظام و دولت براي اصلاح اين انحرافات از هيچ تلاشي فرو گذاري نمي كند. به نظر من شفافيت مسيري است كه بايد طي شود.

«مانند نمايش آلودگي هوا، وضعيت فركانسي نيز به صورت زنده در سطح شهرها نشان داده مي شود تا شهروندان از آن مطلع شوند.» اين بیانات محمدجواد آذري جهرمي، وزير ارتباطات دولت دوازدهم در حاشيه مراسم رونمايي از برخي طرح هاي نوآورانه حوزه فناوري اطلاعات در شيراز هست. اين نخستين بار نيست كه يك مقام رسمي دولتي راجع به عنوان پارازيت صحبت مي كند ولی براي نخستين بار شاهد يك اقدام عملي راجع به پارازيت هستيم. راه اندازی نمايشگر هاي پارازيت در شهر ها اقدامي است كه وزير جوان در راستاي شفافيت و افزايش آگاهي افكار عمومي تصميم به اجراي آن گرفته هست. چند سالي مي شود كه پارازيت تبديل به معضلي جدي براي كشور و منجر به ظهور برخي بيماري هاي خاص شده است هست. اينكه جهرمي تصميم گرفته است راه اندازی اين نمايشگرها را از شيراز شروع كند، خود حامل پيام است.

سلامت مردم حق‌الناس است / آذري‌جهرمي

دي ماه ٩٥ بود كه تعدادي از مردم شيراز با تجمع در برابر استانداري نسبت به عنوان پارازيت معترض شدند. تجمع كنندگان در شعارهاي خود رسيدگي مسوولان به شايعه انتشار پارازيت در شيراز و ارايه پاسخ هايي براق و صريح در اين خصوص را خواستار شدند. حال وزير دهه شصتي گام عملي براي تحقق خواسته هاي مردم برداشته و با راه اندازی نمايشگر هاي اندازه گير فركانسي تصميم دارد تا مردم را در جريان مقدار اين امواج قرار دهد.

برخي معتقدند كه وزارت ارتباطات خود مجوز ارسال پارازيت را صادر مي كند ولی جهرمي ضمن تكذيب اين خبر مي گويد كه وزارت ارتباطات مجوزي با اين مشخصات ندارد. مشروح مصاحبه وزير ارتباطات با «اعتماد» را در زير مي خوانيم.

شفاف سازي هيچ گونه چالشي براي نظام و دولت ندارد. اين چالش براي انحرافاتي است كه وجود دارد. نظام و دولت براي اصلاح اين انحرافات از هيچ تلاشي فرو گذاري نمي كند. ب

برخي معتقدند كه ارسال پارازيت بدون اجازه وزارت ارتباطات ممكن نيست. آيا اين عنوان صحت دارد؟ متولي ارسال پارازيت در كشور كيست؟

وزارت ارتباطات بنابر قانون وظيفه مديريت منابع فركانسي در كشور را بر عهده دارد. يعني اگر فردي يا نهادي قصد دارد از ظرفيت هاي فركانسي كشور استفاده كرده و فرستنده اي در اين حوزه فعاليت كند بايد مجوز هاي مورد نیاز را از وزارت ارتباطات اخذ كند. بر اين اساس بخشي از باند فركانسي كشور براي پخش در اختيار صدا و سيما قرار دارد. بخشي از آن در اختيار اپراتور هاي موبايل است و برخي از آن براي بي سيم ها و امثالهم استفاده مي شود. تمام اين موارد طبق پلن هاي فركانسي بين المللي و استاندارد هايي كه وجود دارد در اختيار كسب و كار هاي متفاوت قرار مي گيرد و مديريت و نظارت بر آن در اختيار وزارت ارتباطات هست. البته برخي باند هاي فركانسي مانند واي فاي وجود دارند كه آزاد بوده و متشكل از دو باند فركانسي آزاد است كه طبيعتا تمامي كسب و كار ها به صورت آزادانه مي توانند از آن استفاده كنند.

در حوزه فضا و ماهواره پلن فركانسي به صورت بين المللي مديريت مي شود نه به وسیله كشورها. تخصیص داده شده است فضاي فركانسي در مدارهاي متفاوت به وسيله شرکت (itu) انجام مي شود. بحث مديريت فركانسي و نظارت بر آن يكي از جدي ترين موضوعاتي است كه در وزارت ارتباطات درحال بررسي هست. مجوزي تحت عنوان ارسال پارازيت وجود ندارد و وزارت ارتباطات هيچ مجوزي به هيچ سازماني در رابطه با اين مساله نداده هست. جداول فركانسي ما مشخص هست. مطرح كردن موضوعي با عنوان آنكه وزارت ارتباطات مرجع صدور مجوز براي ارسال پارازيت هست، كذب هست. وزارت ارتباطات هيچ نقش و دخالتي در ارسال پارازيت ندارد.

سلامت مردم حق‌الناس است / آذري‌جهرمي

چرا وزارت ارتباطات قصد دارد نمايشگر فركانسي در سطح شهر ها راه اندازی كند؟

موضوعي كه من در شيراز مطرح كردم محدود به عنوان پارازيت نيست. ما يك موضوعي داريم تحت عنوان «سلامت مردم در برابر تشعشعات راديويي». آن چيزي كه در اين عنوان مطرح شده است اثر تجمعي تشعشعات راديويي هست. يك انسان در فضايي كه قرار دارد، تحت تاثير تشعشعات فركانسي متفاوت اعم از فرستنده هاي راديويي، فرستنده تلويزيوني، فرستنده هاي ماهواره اي، امواج دكل هاي مخابراتي و فركانس هاي مخابراتي قرار دارد. حتي در محيط منزل نيز يك فرد تحت تاثير امواج مايكرويو قرار دارد.

اثر تجمعي اين امواج روي بدن يك فرد بايد مورد مطالعه قرار گرفته و از سلامت مردم در برابر اثرات تجمعي فركانسي مواظبت شود تا اين امواج در حدود استاندارد و سلامت مطلوب باشد. بر اين اساس براي حوزه سلامت اثرات تجمعي فركانس هاي راديويي استاندارد هايي وجود دارد. اطلاعاتي كه اكنون راجع به سلامت مردم منتشر شده، اثرات در معرض قرار گرفتن انسان در برابر تشعشعات تجمعي راديويي هست. در اين حوزه تاكنون اثرات گرمايي، استاندارد و مطالعه شده است هست. بر اين اساس سطوحي در نظر گرفته شده است است كه به ازاي آن استاندارد مشخص، كشور ها بايد چارچوب مشخص شده است را رعايت كنند.

شفاف سازي هيچ گونه چالشي براي نظام و دولت ندارد. اين چالش براي انحرافاتي است كه وجود دارد. نظام و دولت براي اصلاح اين انحرافات از هيچ تلاشي فرو گذاري نمي كند. ب

طبيعتا عبور از استاندارد هاي مشخص شده است براي سلامت افراد مضر خواهد بود. البته اثرات ديگري تحت عنوان اثرات جهشي مطرح شده است است كه تاكنون استانداردي در اين حوزه منتشر نشده هست. البته كشور هاي متفاوت جانب احتياط را رعايت كرده و به ازاي شاخص هاي بين المللي كه به وجود آمده است برخي كشور ها رفتارهاي سختگيرانه اي در اين حوزه دارند تا جايي كه ميزان اثرات تجمعي را ١٠درصد ميزان تشعشعات استاندارد جهاني لحاظ مي كنند. اين مقررات سختگيرانه را برخي كشور ها در برابر اثرات ناخواسته اي كه هنوز به اثبات نرسيده اتخاذ مي كنند. راجع به اثرات تشعشعي دو عنوان وجود دارد. يك عنوان مربوط به اندازه گيري اين امواج بوده كه وظيفه وزارت ارتباطات است و عنوان دوم اثرات سلامت است كه به وسیله شرکت انرژي اتمي پيگيري مي شود. شرکت انرژي اتمي نيز در اين عنوان مسووليت دارد و اين شرکت نيز همواره پيگير اين عنوان است.

تصويري كه از دكل هاي مخابراتي در ذهن مردم وجود دارد آن است كه امواج اين دكل ها مانند پارازيت مضر هست. آيا اين تصوير واقعيت دارد؟ وزارت ارتباطات چه اقدامي براي برطرف اين نگراني انجام داده است؟

سلامت مردم حق‌الناس است / آذري‌جهرمي

ما همواره دربرابر سوالات متعددي از سوي مردم قرار داريم. زماني كه يك دكل مخابراتي در يك محله يا ساختمان راه اندازی مي شود، همواره اين دغدغه وجود دارد كه آيا اين دكل براي مردم مضر است يا خير؟ اين مساله باعث شده است است تا مردم با حساسيت بيشتري اثرات امواج راديويي و به ويژه پارازيت را پيگيري كنند. متاسفانه به همين دليل ممانعت هاي مردمي براي توسعه سيستم هاي مخابراتي قابل توجه هست. در برخي املاك و مناطقي كه تجهيزات راديويي راه اندازی است به لحاظ ذهني قيمت املاك در آن منطقه كاهش پيدا مي كند كه اين مهم اعتراض مردم را در پي دارد. اين يكي از جدي ترين موانع در مسير توسعه ما هست. يك شائبه و ذهنيتي در جامعه وجود دارد كه بايد به آن پاسخ دهيم. مردم دلواپس سلامتي خود هستند.

اين عنوان محدود به پارازيت نيست بلكه مردم نسبت به تمام تشعشعات راديويي اطراف خود امروز حساس تر شده است اند. چندي پيش جمعي از پزشكان در اين باره مكاتبه اي با مقام معظم رهبري داشتند. ايشان نيز اين مطلب را با جديت به شوراي عالي امنيت ملي ارجاع دادند و در اين باره كارگروه هايي متشكل از دستگاه هاي متفاوت در شوراي عالي امنيت ملي تشكيل شد. وظيفه وزارت ارتباطات در اين كارگروه ها اندازه گيري امواج هست. بر اين اساس شرکت تنظيم مقررات با استفاده از تجهيزات مخصوص، پنج شهر نشانه مشخص و تجهيزات را در اين شهرها را راه اندازی كرد. يكي از اين شهر ها پایتخت کشور عزیزمان ایران و شهر ديگري، شيراز هست. نزديك به يك ماه از راه اندازی و راه اندازي اين تجهيزات در شيراز گذشته هست. همچنين در پایتخت کشور عزیزمان ایران نيز اين تجهيزات راه اندازی شده است و اندازه گيري امواج در حال انجام است.

اظهارات شما راجع به شفافيت در ارسال پارازيت قطعا با واكنش هايي همراه خواهد بود. به نظر شما چه كساني به اين عنوان واكنش نشان مي دهند؟

اظهارنظر من بر خلاف آن چيزي كه تصور شد، سياسي نبود. طبيعتا عنوان پارازيت موضوعي سياسي است و با ديدگاه هاي سياسي به اين عنوان نگاه مي شود ولی من از جهت حق الناسي كه در رابطه با سلامت مردم بر گردن ما است اين عنوان را مطرح كردم نه از منظر سياسي كه دستگاهي بخواهد در اين باره توضيح دهد يا ندهد. ما دررابطه با سلامت مردم با كسي تعارف نداريم و توجه نمي كنيم كه چه كسي مي خواهد عكس العمل نشان دهد. البته چون بحث سلامت مردم در ميان هست، دستگاه ها كمال همكاري را خواهند داشت. در طول مدتي كه اين كار شروع شده است هست، تمامي دستگاه ها همياري و همراهي مورد نیاز را با ما داشته و آنها نيز نسبت به اين عنوان حساسيت دارند. سلامت مردم نزد ما امانت است و وظيفه ما حفظ و حراست از اين امانت است.

برخي معتقدند بنابه هر دليلي اين نمايشگر ها آمار دقيق و درستي ارايه نخواهند كرد. پاسخ شما به اين شائبه ها چيست؟

يكي از جدي ترين دغدغه هاي مردم آن است كه آمار دستگاه هاي دولتي درست نيست. واقعيت آن است كه ما اندازه گيري فني خود را انجام مي دهيم. مقياس مناسب يا نامناسب بودن سطوح فركانسي سليقه اي يا بر پايه اظهارنظر اشخاص نيست بلكه استاندارد هايي در اين زمينه وجود دارند و ما با توجه به آن استاندارد ها بايد قضاوت كنيم.

البته ما آمادگي داريم براي اينكه خدشه اي به ميزان اندازه گيري ها و نحوه انتشار آن وارد نشود، اين مهم را با نظارت اعضاي شوراي شهر شهر هايي كه قرار است اين تجهيزات در آنجا راه اندازی شود انجام دهيم زيرا اين اعضا منتخب مردم هستند و مي توانند قضاوت كنند كه آيا اين آمار درست است يا خير. برخي نكاتي را راجع به اثرات جهشي يا اثراتي غير از اثرات گرمايي حوزه فركانسي بر سلامت مردم مطرح مي كنند، در اين باره بايد بگويم در استاندارد هاي بين المللي اين عنوان ثابت نشده هست. هرازگاهي مقالاتي در اين زمينه نوشته مي شود ولی به اثبات جهاني نرسيده هست. راه حل اين عنوان توجه سختگيرانه به استاندارد هاي موجود هست. ما در اين حوزه سخت گيري هاي خاص خود را داريم. اندازه گيري ها نشان مي دهد ميزان تشعشعات ايران از ميزان استاندارد جهاني در حدود يك سوم ماكزيمم شرايط هست. البته مي توان اين شرايط را سختگيرانه تر كرد. خوشبختانه امروز شاخص هاي بين المللي در كشور ما رعايت مي شود.

اخيرا شما در اصطلاح عمومي به يكي از شجاع ترين وزراي دولت تبديل شده است ايد. بیانات اينچنيني چالش جديدي براي دولت پديد نمي آورد؟

شفاف سازي هيچ گونه چالشي براي نظام و دولت ندارد. اين چالش براي انحرافاتي است كه وجود دارد. نظام و دولت براي اصلاح اين انحرافات از هيچ تلاشي فرو گذاري نمي كند. به نظر من شفافيت مسيري است كه بايد طي شود.

واژه های کلیدی: سلامت | اندازی | سلامتي | استاندارد | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog